Jesteś tutaj: Start
Liceum niemieckie z protestanckim kościołem św. Jana

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Witamy na naszej stronie

Zespół Archiwum Państwowego w Lesznie serdecznie wita na nowej stronie Archiwum.

Zachęcamy również do zapoznania się z zakresm działania Archiwum, który prezentujemy poniżej.

Zadania archiwów państwowych, a zatem także Archiwum Państwowego w Lesznie, określa art. 28 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach z dnia 14 lipca 1983 r. (tj. Dz. U. z 2011 r., nr 123, poz. 698 z późniejszymi zmianami). Zgodnie z ustawą do zadań archiwów państwowych należy w szczególności:

  • kształtowanie państwowego zasobu archiwalnego /między innymi przez przejmowanie do Archiwum na wieczyste przechowywanie materiałów archiwalnych, czyli dokumentacji o wartości historycznej/ ,
  • ewidencjonowanie, przechowywanie, opracowywanie, zabezpieczanie i udostępnianie zasobu archiwalnego /prowadzenie ewidencji posiadanego zasobu archiwalnego, opracowywanie inwentarzy i innych pomocy archiwalnych do zespołów, udostępnianie posiadanego zasobu archiwalnego w pracowni naukowej/,
  • kontrola postępowania z materiałami archiwalnymi wchodzącymi do państwowego zasobu archiwalnego w archiwach zakładowych, w składnicach akt oraz jednostkach organizacyjnych z powierzonym zasobem archiwalnym /kontrole i lustracje archiwów zakładowych, wydawanie zezwoleń na brakowanie dokumentacji niearchiwalnej, ekspertyzy archiwalne, zatwierdzanie i opiniowanie instrukcji kancelaryjnych, instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwum zakładowego oraz rzeczowych wykazów akt, szkolenia archiwistów zakładowych, konsultacje/,
  • wydawanie uwierzytelnionych odpisów, wypisów, wyciągów i reprodukcji przechowywanych materiałów, a także zaświadczeń na podstawie tych materiałów,
  • prowadzenie prac naukowych oraz wydawniczych w dziedzinie archiwistyki i dziedzin pokrewnych,
  • popularyzacja wiedzy o materiałach archiwalnych i archiwach oraz prowadzenie działalności informacyjnej /między innymi organizacja wystaw, przyjmowanie wycieczek szkolnych, opracowywanie informatorów o zasobie/.

Archiwum zajmuje się również zabezpieczanie dokumentacji osobowo-płacowej likwidowanych zakładów pracy. Ustawa z dnia 18 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2002 r., nr 241, poz. 2074) wprowadziła regulacje prawne odnośnie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców. W myśl przepisów przechowywaniem takiej dokumentacji mogą zajmować się, obok prywatnych przedsiębiorców, Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, związków rewizyjnych spółdzielni i Krajowej Rady Spółdzielczej, również archiwa państwowe.

Najnowsze aktualności

Przejdź do -

Wystawa „Niepodległa dla wszystkich. Symbole narodowe w polskiej tradycji”

8 października 2018

12 października w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Archiwum Państwowe w Lesznie, Narodowy Instytut Dziedzictwa Pracownia Terenowa w Trzebinach oraz Antykwariusz Janusz Skrzypczak zapraszają na otwarcie wystawy „Niepodległa dla wszystkich. Symbole narodowe w polskiej tradycji”. Do współpracy przy organizacji wystawy włączyła się Miejska Biblioteka Publiczna im. St. Grochowiaka oraz Miejski Konserwator Zabytków w Lesznie.

 

Czytaj więcej o: Wystawa „Niepodległa dla wszystkich. Symbole narodowe w polskiej tradycji”

Utrudnienia dla korzystających z pracowni naukowej

1 października 2018

Uprzejmie informujemy, że dnia 26 października 2018 r. (piątek), z powodu uczestnictwa  pracowników Archiwum w szkoleniu, pracownia naukowa będzie nieczynna.

Przepraszamy za utrudnienia.

Czytaj więcej o: Utrudnienia dla korzystających z pracowni naukowej
Przejdź do -

Wystawa „Leszczyńskie wakacje”

16 lipca 2018

W Archiwum Państwowym w Lesznie do końca sierpnia czynna będzie wystawa pod tytułem „Leszczyńskie wakacje”. Wystawa poświęcona jest spędzaniu wakacji i wolnego czasu przez mieszkańców Leszna. Ekspozycja obejmuje okres od początku XX w. po koniec lat 60. Na wystawie zgromadzono liczne zdjęcia przekazane przez mieszkańców, które pokazują jak spędzano czas wolny. Mieszkańcy Leszna już w okresie 20-lecia międzywojennego odbywali wycieczki bliskie jak i dalekie. Spędzali urlop w pobliskim Boszkowie czy Osiecznej. Wybierali się także w dalsze podróże po kraju np. do Zakopanego, Krynicy czy Inowrocławia. Leszczynianie odbywali także podróże zagraniczne do Paryża, Rzymu, Oslo a nawet Afryki.

Czytaj więcej o: Wystawa „Leszczyńskie wakacje”

Utrudnienia dla użytkowników czytelni - zmiana terminu

12 czerwca 2018

Uprzejmie przepraszamy, ale z przyczyn od nas niezależnych, nastąpiła zmiana w terminie zamknięcia pracowni naukowej.

Pracownia naukowa będzie nieczynna dla użytkowników w dniu 15 czerwca 2018 r. (piątek) w godz. 12.00-15.00.

W dniu 14 czerwca 2018 r. (czwartek) pracownia czynna w godz. 7.30-17.30

 

Przepraszamy za utrudnienia.

Czytaj więcej o: Utrudnienia dla użytkowników czytelni - zmiana terminu
Przejdź do -

Rocznik Leszczyński - Tom 18

12 czerwca 2018

Uprzejmie informujemy, że ukazał się kolejny numer Rocznika Leszczyńskiego.

Promocja publikacji odbyła się 7 czerwca 2018 r. podczas posiedzenia Leszczyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Tegoroczny numer ma charakter rocznicowy związku z obchodami 100 - lecia Niepodległości.

 

Czytaj więcej o: Rocznik Leszczyński - Tom 18
Przejdź do -

Międzynarodowy Dzień Archiwów

8 czerwca 2018

6 czerwca 2018 r. Archiwum Państwowe w Lesznie świętowało wraz z archiwistami zakładowymi Międzynarodowy Dzień Archiwów. Z tej okazji odbyło się spotkanie poprowadzone przez p. Marcina Kapałę na temat: „Standardy przygotowania akt przekazywanych do archiwum państwowego oraz problemy dokumentacji w kontekście Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 października 2015 r. w sprawie klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji, przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych i brakowania dokumentacji niearchiwalnej”. Gościnnie wystąpił także kierownik pracowni konserwacji Archiwum Państwowego w Poznaniu dr Przemysław Wojciechowski z wykładem na temat: „Jak chronić zasób aktowy w archiwum zakładowym?”

O godz.17.00 odbył się wykład otwarty prof. dr hab. Mirona Urbaniaka „Architektura Leszna w 20- leciu międzywojennym

Zapraszamy do fotorelacji.

Czytaj więcej o: Międzynarodowy Dzień Archiwów