Jesteś tutaj: Start
Liceum niemieckie z protestanckim kościołem św. Jana

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Witamy na naszej stronie

Zespół Archiwum Państwowego w Lesznie serdecznie wita na nowej stronie Archiwum.

Zachęcamy również do zapoznania się z zakresm działania Archiwum, który prezentujemy poniżej.

Zadania archiwów państwowych, a zatem także Archiwum Państwowego w Lesznie, określa art. 28 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach z dnia 14 lipca 1983 r. (tj. Dz. U. z 2011 r., nr 123, poz. 698 z późniejszymi zmianami). Zgodnie z ustawą do zadań archiwów państwowych należy w szczególności:

  • kształtowanie państwowego zasobu archiwalnego /między innymi przez przejmowanie do Archiwum na wieczyste przechowywanie materiałów archiwalnych, czyli dokumentacji o wartości historycznej/ ,
  • ewidencjonowanie, przechowywanie, opracowywanie, zabezpieczanie i udostępnianie zasobu archiwalnego /prowadzenie ewidencji posiadanego zasobu archiwalnego, opracowywanie inwentarzy i innych pomocy archiwalnych do zespołów, udostępnianie posiadanego zasobu archiwalnego w pracowni naukowej/,
  • kontrola postępowania z materiałami archiwalnymi wchodzącymi do państwowego zasobu archiwalnego w archiwach zakładowych, w składnicach akt oraz jednostkach organizacyjnych z powierzonym zasobem archiwalnym /kontrole i lustracje archiwów zakładowych, wydawanie zezwoleń na brakowanie dokumentacji niearchiwalnej, ekspertyzy archiwalne, zatwierdzanie i opiniowanie instrukcji kancelaryjnych, instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwum zakładowego oraz rzeczowych wykazów akt, szkolenia archiwistów zakładowych, konsultacje/,
  • wydawanie uwierzytelnionych odpisów, wypisów, wyciągów i reprodukcji przechowywanych materiałów, a także zaświadczeń na podstawie tych materiałów,
  • prowadzenie prac naukowych oraz wydawniczych w dziedzinie archiwistyki i dziedzin pokrewnych,
  • popularyzacja wiedzy o materiałach archiwalnych i archiwach oraz prowadzenie działalności informacyjnej /między innymi organizacja wystaw, przyjmowanie wycieczek szkolnych, opracowywanie informatorów o zasobie/.

Archiwum zajmuje się również zabezpieczanie dokumentacji osobowo-płacowej likwidowanych zakładów pracy. Ustawa z dnia 18 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2002 r., nr 241, poz. 2074) wprowadziła regulacje prawne odnośnie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców. W myśl przepisów przechowywaniem takiej dokumentacji mogą zajmować się, obok prywatnych przedsiębiorców, Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, związków rewizyjnych spółdzielni i Krajowej Rady Spółdzielczej, również archiwa państwowe.

Najnowsze aktualności

Utrudnienia dla użytkowników czytelni

2 lutego 2018

Uprzejmie informujemy, że dnia 28 lutego 2018 r. czytelnia będzie czynna dla użytkowników w godz. 7.30-12.00.

Przepraszamy za utrudnienia.

Czytaj więcej o: Utrudnienia dla użytkowników czytelni
Przejdź do -

Tytuł „Zasłużony dla Miasta Leszna” dla Archiwum Państwowego w Lesznie

18 stycznia 2018

17 stycznia 2018 r. tytuł Zasłużony dla Miasta Leszno otrzymało Archiwum Państwowe w Lesznie. Zaszczytne odznaczenie przyznano za prowadzenie działań związanych z zabezpieczaniem i gromadzeniem materiałów archiwalnych dotyczących miasta Leszna, badanie i promocję jego historii.

17 stycznia 1920 roku Leszno wróciło w granice wolnej Polski. Od trzech lat to wydarzenie jest obchodzone bardzo uroczyście - jako Święto Miasta. I właśnie tego dnia wręczane są tytuły honorowych obywateli i zasłużonych dla miasta, a także wyróżnienia za osiągnięcia sportowe, kulturalne i działalność na rzecz lokalnej społeczności.

Czytaj więcej o: Tytuł „Zasłużony dla Miasta Leszna” dla Archiwum Państwowego w Lesznie
Przejdź do -

Wesołych Świąt!

15 grudnia 2017

Szczęśliwych, spokojnych, przeżytych w zgodzie ze światem i z sobą samym, pełnych życia i miłości świąt Bożego Narodzenia

oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku, spełnienia w życiu osobistym i zawodowym

życzy dyrektor Archiwum Państwowego w Lesznie wraz z pracownikami.

 

Czytaj więcej o: Wesołych Świąt!
Przejdź do -

Wystawa „I wojna światowa 1914-1918” w Muzeum w Gostyniu - fotogaleria

13 grudnia 2017

11 grudnia 2017 roku, w Muzeum w Gostyniu odbyło się otwarcie wystawy „I wojna światowa 1914-1918”. Wystawa została zorganizowana przez Archiwum Państwowe w Lesznie i Muzeum w Gostyniu. Podczas otwarcia prelekcję o Wielkiej Wojnie wygłosił historyk wojskowości dr Eugeniusz Śliwiński. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od 12 grudnia 2017 roku do 31 stycznia 2018 roku.

Zapraszamy do fotogalerii.

Czytaj więcej o: Wystawa „I wojna światowa 1914-1918” w Muzeum w Gostyniu - fotogaleria
Przejdź do -

"Materiały archiwalne do dziejów Leszna. Publikacja wydana z okazji 470. rocznicy nadania praw miejskich Lesznu (1547–2017)"

7 grudnia 2017

Zapraszamy do fotogalerii z promocji najnowszej publikacji Archiwum "Materiały archiwalne do dziejów Leszna. Publikacja wydana z okazji 470. rocznicy nadania praw miejskich Lesznu (1547–2017)"

Autorem zdjęć jest Pan Dawid Mazur.

Czytaj więcej o: "Materiały archiwalne do dziejów Leszna. Publikacja wydana z okazji 470. rocznicy nadania praw miejskich Lesznu (1547–2017)"
Przejdź do -

Wystawa „I wojna światowa 1914-1918” w Muzeum w Gostyniu

30 listopada 2017

Archiwum Państwowe w Lesznie i Muzeum w Gostyniu serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy „I wojna światowa 1914-1918” w poniedziałek, 11 grudnia 2017 roku, o godz. 17.00 w sali wystaw czasowych Muzeum w Gostyniu, ul. Kościelna 5. Podczas otwarcia prelekcję o Wielkiej Wojnie wygłosi historyk wojskowości dr Eugeniusz Śliwiński. Wystawa będzie dostępna od 12 grudnia 2017 roku do 31 stycznia 2018 roku.

Czytaj więcej o: Wystawa „I wojna światowa 1914-1918” w Muzeum w Gostyniu