Wystawa „100 dokumentów na stulecie Niepodległości. Długa droga południowo-zachodniej Wielkopolski do wolności”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

8 listopada 2018

 

„100 dokumentów na stulecie Niepodległości. Długa droga południowo-zachodniej Wielkopolski do wolności” to nazwa nowej wystawy otwartej 9 listopada 2018 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Lesznie.

To kolejna już inicjatywa Archiwum wpisująca się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Odzyskane w 1918 r. własne i suwerenne państwo nie zostało Polakom „tak po prostu” darowane przez zwycięskich aliantów w I wojnie światowej. Przez cały okres zaborów czynem zbrojnym i pracą organiczną naród polski walczył o zachowanie narodowej tożsamości i niepodległość. To była długa i trudna droga, która została uwieńczona sukcesem w 1918 r.

 

 

 

Przygotowana przez Archiwum wystawa ma właśnie pokazywać tę długą i różnorodną drogę do odzyskania niepodległości, którą przeszli Polacy w południowo-zachodniej Wielkopolsce. Na 15 planszach przedstawiono różnorodne w formie dokumenty dotyczące zangażowania Polaków na tym terenie w walkę o niepodległość – m.in.: powstanie wielkopolskie w 1848 r.; działalność polskich organizacji gospodarczych, kulturalnych, sportowych i religijnych; strajki szkolne w obronie nauki religii w języku polskim w latach 1906-1907 oraz powstanie wielkopolskie 1918/1919. Kilka prezentowanych dokumentów dotyczy także powrotu Leszna w granice Polski w styczniu 1920 r.

Uzupełnieniem dokumentów na planszach są materiały umieszczone w kilku gablotach, m.in.: polskie orzełki wojskowe, wyposażenie żołnierzy armii niemieckiej z czasów I wojny światowej, które często służyło także powstańcom wielkopolskim (czapki, hełm, plecak, dwa karabiny i amunicja), telegramy z akcentami patriotycznymi z okresu międzywojennego i album dotyczący powstania wielkopolskiego 1918/1919.

Prezentowane materiały pochodzą przede wszystkim z zasobu Archiwum Państwowego w Lesznie, ale także ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Regionalnego w Kościanie, Muzeum w Gostyniu oraz Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Poznaniu. Ponadto kilka zdjęć udostępnili: Janusz Skrzypczak, Jarosław Wawrzyniak i Grzegorz Klamka. Elementy wyposażenia armii niemieckiej pochodzą z depozytu Marka Kędzierskiego oraz ze zbiorów Jerzego Bogdanowicza.

Wystawa będzie czynna do końca lutego 2019 r. Serdecznie zapraszamy do jej zwiedzania w godzinach pracy Archiwum.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-11-08
Data publikacji:2018-11-08
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Alicja Bodylska
Liczba odwiedzin:1595