„Niezwykłe historie zwykłych ludzi. Archiwa Rodzinne Niepodległej” - wystawa on-line

5 listopada 2020

W 2019 r. w ramach obchodów 100. rocznicy utworzenia sieci archiwów państwowych oraz stulecia odzyskania niepodległości, Archiwa Państwowe zapoczątkowały projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”. Głównym celem projektu jest połączenie narodowej oraz prywatnej historii, a także pokazanie roli pojedynczych osób i rodzin w przywróceniu niepodległej Polski. Skierowany do każdego, dla kogo zachowanie pamięci o przeszłości jest ważne. Rodzinne pamiątki mają nie tylko wartość sentymentalną, ale także stanowią bezcenny materiał historyczny. Tworzą historię społeczną, znacznie barwniejszą niż ta podręcznikowa, zdominowana przez wielką politykę.

 Archiwum Państwowe w Lesznie czynnie włączyło się w realizację projektu. Organizowano warsztaty i spotkania oraz uruchomiono punkt konsultacyjny, gdzie można uzyskać pomoc i poradę na temat sposobów prowadzenia domowego archiwum oraz zabezpieczenia i konserwacji rodzinnych pamiątek. Uwieńczeniem tych działań jest wystawa „Niezwykłe historie zwykłych ludzi. Archiwa Rodzinne Niepodległej”.

Materiały prezentowane na wystawie odzwierciedlają społeczną, kulturalną i polityczną działalność pokazanych tu osób. Jednocześnie możemy zobaczyć ich codzienne życie - rodzinne i zawodowe -  utrwalone na fotografii. Śledząc losy osób przedstawionych na wystawie, widzimy historię naszego państwa. Od czasów zaborów przez strajki szkolne, I wojnę światową, Powstanie Wielkopolskie, wojnę polsko-bolszewicką, odbudowę państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości aż po wrzesień 1939 r., konspirację, udział w Armii Krajowej, w Powstaniu Warszawskim czy pobyt w obozach. W każdej prezentowanej kolekcji możemy zobaczyć odbicie naszej narodowej historii.

Wystawa składa się z 16 kolekcji rodzinnych. Pięć z nich zostało przekazanych przez twórców lub ich rodziny i znajduje się w zasobie leszczyńskiego archiwum. Pozostałe kolekcje po uprzedniej konserwacji, zostały zdigitalizowane i przechowywane są w formie cyfrowej, a oryginały wróciły do właścicieli.

Już niedługo zostanie wydany katalog do wystawy, wraz z biogramami osób tu przedstawionych, a tymczasem zapraszamy do obejrzenia wystawy :

 Niezwykłe historie zwykłych ludzi. Archiwa Rodzinne Niepodległej

 

 

      

      

  

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-11-05
Data publikacji:2020-11-05
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Alicja Bodylska
Liczba odwiedzin:3273