Strona główna

Witamy na naszej stronie

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że uwzględniając potrzeby naszych użytkowników oraz poprawę sytuacji epidemicznej, z dniem 1 kwietnia br. wprowadzamy pełną działalność w zakresie udostępniania materiałów archiwalnych w czytelni Archiwum.

Czytelnia Archiwum Państwowego czynna będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 14:30.

Istnieje możliwość skorzystania z czytelni w czwartek do godziny 17.30 po wcześniejszym zgłoszeniu wizyty w czytelni (zgłoszenie powinno nastąpić najpóźniej do środy, do godz. 14.30) i złożeniu rewersów (do godziny 12.00 w czwartek).

Materiały archiwalne lub ich reprodukcje udostępnianie są na podstawie zamówienia (rewersu). Na jednym rewersie dopuszcza się zamówienie pięciu następujących po sobie sygnatur (np. 1-5). Rewers składać można osobiście w dniu wizyty lub w formie elektronicznej poprzez portal www.szukajwarchiwach.gov.pl lub na adres e-mail info@archiwum.leszno.pl, astachowska@archiwum.leszno.pl..

Rewersy złożone do godziny 8.00 - realizowane są po godzinie 8.00, rewersy złożone do godziny 12.00 - realizowane są po godzinie 12.00. Dotyczy to rewersów złożonych elektronicznie i na miejscu.

Maksymalną liczbę jednostek archiwalnych, jaka może być udostępniona jednej osobie jednorazowo - ze względu na wymogi bezpieczeństwa zasobu: w przypadku ksiąg USC – 10 jednostek, w przypadku pozostałych akt – 5 jednostek. Można zamawiać jednostki w dwóch turach do 8.00 i do 12.00.

Cały czas można elektronicznie rezerwować miejsce w czytelni:

Rezerwacja elektroniczna miejsc w pracowniach naukowych   

Przed przybyciem do Archiwum Państwowego w Lesznie prosimy o zapoznanie się z:

Regulamin Czytelni Archiwum Państwowego w Lesznie

 
Zachęcamy do korzystania z zasobu w wersji on-line. Ewidencja zasobu, a także skany wielu dokumentów z zasobu Archiwum Państwowego w Lesznie dostępne są w serwisie: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl, a także na stronie internetowej https://archiwum.leszno.pl/new/p,101,zdigitalizowany-zasob-on-line

 

Najnowsze aktualności

"Nagroda im. prof. Stanisława Nawrockiego” VI edycja

23 listopada 2022

Organizatorzy Nagrody im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwistów województwa wielkopolskiego ogłaszają VI edycję nagrody, która zostanie przyznana w trzech kategoriach: nagroda główna, nagroda dla młodych archiwistów, nagroda za całokształt dorobku archiwalnego.

Kandydatów do Nagrody należy zgłaszać pisemnie do dnia 30 listopada 2022 r. 

Więcej informacji:

VI edycja Nagrody dla archiwistów 2023

Czytaj więcej o: "Nagroda im. prof. Stanisława Nawrockiego” VI edycja
Przejdź do -

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości

27 października 2022
W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, 25 października, odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych przyznanych postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Dyrektor Archiwum Państwowego w Lesznie, dr Elżbieta Olender, została odznaczona Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Medal został przyznany za wspieranie od wielu lat działalności Armii Krajowej oraz promowania postaw patriotycznych.
Dr Elżbieta Olender jest za członkinią Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska Oddział w Lesznie.
Zdjęcie pochodzi ze strony Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
Więcej na stronie:
Czytaj więcej o: Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Zapytanie ofertowe na "Dostawę i uruchomienie serwera z serwerem plików"

24 października 2022
Przejdź do -

Fotorelacja z otwarcia wystawy "80.rocznica powstania Armii Krajowej"

30 września 2022

Serdecznie zapraszamy do galerii z otwarcia naszej najnowszej wystawy "80.rocznica powstania Armii Krajowej".

Wystawa dostępna będzie do końca listopada.

Czytaj więcej o: Fotorelacja z otwarcia wystawy "80.rocznica powstania Armii Krajowej"

KONKURS!

20 września 2022

30 września 2022 roku obchodzony jest Dzień Archiwisty Rodzinnego. Nasze Archiwum organizuje z tej okazji zabawę dla badaczy rodzinnych korzeni.

Zachęcamy do nadsyłania najstarszych zdjęć przodków, znajdujących się w Waszych rodzinnych archiwach. Zdjęcia ślubne, dowodowe, z imprez, zdjęcia wykonane w innych okolicznościach – wszystko to jest warte uwagi, niezależnie od daty wykonania fotografii.

Na Wasze zdjęcia czekamy do dnia 29 września do godziny 14:00. Fotografie, wraz z krótkim opisem, prosimy przesyłać na adres mailowy: abodylska@archiwum.leszno.pl. Nadesłane zdjęcia zostaną opublikowane na profilu facebook’owym Archiwum Państwowego w Lesznie w dniu Waszego święta – Dniu Archiwisty Rodzinnego. Dla 10 najszybszych uczestników zabawy czekają publikacje książkowe i inne gadżety!

Czytaj więcej o: KONKURS!
Przejdź do -

WYSTAWA "80.rocznica powstania Armii Krajowej"

20 września 2022

W 2022 r. przypada 80. rocznica powstania Armii Krajowej, z tej okazji Archiwum Państwowe w Lesznie i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Leszno przygotowały okolicznościową wystawę.

Na początek kilka informacji z historii

27 września 1939 r. w walczącej Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz otrzymał pełnomocnictwo naczelnego wodza marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza do objęcia dowodzenia w wojnie na obszarze całego państwa. Utworzona przez niego organizacja wojskowo-cywilna nosiła nazwę Służba Zwycięstwu Polski (SPZ).

13 listopada 1939 r. władze na uchodźctwie w Paryżu powołały konspiracyjną organizację wojskową Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), na czele której stanął gen. Kazimierz Sosnkowski. Działające w kraju struktury SPZ weszły do ZWZ, w którym płk. Stefan Rowecki objął dowództwo okupacji niemieckiej, a gen. Tokarzewski-Karaszewicz – okupacji sowieckiej. W czerwcu 1940 r. gen. Stefan Rowecki mianowany został przez naczelnego wodza komendantem głównym ZWZ.

14 lutego 1942 r. ZWZ – rozkazem naczelnego wodza – przekształcony został w Armię Krajową. Jej dowódcą został gen. Stefan Rowecki.

Czytaj więcej o: WYSTAWA "80.rocznica powstania Armii Krajowej"