Jesteś tutaj: Start / Wydarzenia

Wydarzenia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Czytelnia - godziny otwarcia 8 marca

29 lutego 2024
Dnia 8 marca 2024 r., czytelnia będzie czynna do godziny 12.00.
Za utrudnienia przepraszamy.

3. edycja konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”

28 lutego 2024

Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w 3. edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Zadaniem uczestników, podobnie jak przy poprzednich edycjach, będzie przygotowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny.

Założeniem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest zainteresowanie młodzieży tematyką poszukiwań genealogicznych i archiwalnych oraz kulturą i historią społeczności lokalnej, państwa i narodu, a także uwrażliwienie
jej na wartość wspólnego dziedzictwa i pamięci oraz szacunek dla przeszłości. Projekt
wpływa na zwiększenie świadomości o własnej przynależności społecznej i na poprawę relacji rodzinnych.

Prace konkursowe można nadsyłać do 24 kwietnia 2024 r. za pomocą formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie konkursu (archiwarodzinne.gov.pl).

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się pod adresem: https://archiwarodzinne.gov.pl/konkurs

Wesołych Świąt!

21 grudnia 2023

Przejdź do - Wystawa „W 105. Rocznicę Powstania Wielkopolskiego”

Wystawa „W 105. Rocznicę Powstania Wielkopolskiego”

20 grudnia 2023

19 grudnia 2023 r. odbył się wernisaż wystawy „W 105. Rocznicę Powstania Wielkopolskiego”. Wystawa została zorganizowana przy współpracy Archiwum Państwowego w Lesznie, Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego Koło w Lesznie i Krzysztofa Handke. Materiały pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie i zbiorów prywatnych Krzysztofa Handke. Na 16 planszach przedstawiono karykatury oficerów wojsk powstańczych autorstwa Czesława Sonnewenda, obrazy Leona Prauzińskiego i Adama Ulricha oraz miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego. Zaprezentowane też zostały pamiątki, dokumenty i publikacje dotyczące powstania i powstańców.

Wystawa będzie czynna do końca lutego 2024 r.

Przejdź do - Dzień Darczyńcy

Dzień Darczyńcy

7 grudnia 2023

6 grudnia 2023 r. w Dniu Darczyńcy w Archiwum Państwowym w Lesznie odbyło się przekazanie materiałów związanych z działalnością Mariana Koszewskiego. Materiały przekazała córka Jolanta Walczak.

Marian Koszewski był absolwentem gimnazjum i liceum im. św. Stanisława Kostki w Kościanie, współzałożycielem w 1940 r. konspiracyjnej organizacji młodzieżowej „Pakt Czterech”. W 1941 został aresztowany przez gestapo, był więźniem politycznym Fortu VII w Poznaniu i obozów koncentracyjnych Auschwitz i Mauthausen-Gusen, gdzie doczekał wyzwolenia w maju 1945. Współtwórca Związku Więźniów Politycznych wraz z komendantem kościańskim AK rtm. Leonem Ciszakiem i prof. Klemensem Kruszewskim. Był regionalistą, autorem książek i artykułów o Kościanie, przewodników po miejscach pamięci narodowej, historykiem Kościoła katolickiego i dziejów oręża polskiego. Co roku odbywał spotkania z uczniami szkół kościańskich, przekazując im wiedzę o historii. Współtworzył i był długoletnim sekretarzem „Przyjaciela Ludu” w Lesznie. Był współpracownikiem wydawnictw naukowych i popularnonaukowych w Kościanie, Lesznie i Poznaniu, gdzie prezentował lokalne tematy kościańskie.

 

Czytaj więcej o: Dzień Darczyńcy
Przejdź do - Niezwykłe historie zwykłych ludzi. Archiwa Rodzinne Niepodległej. Edycja 2023”

Niezwykłe historie zwykłych ludzi. Archiwa Rodzinne Niepodległej. Edycja 2023”

5 grudnia 2023

Wszystkich, którzy nie mogli zobaczyć naszej wystawy „Niezwykłe historie zwykłych ludzi. Archiwa Rodzinne Niepodległej. Edycja 2023” zapraszamy na prezentację on-line.

Wraz z wystawą prezentujemy katalog wzbogacony o biogramy i materiały, które nie zostały pokazane na wystawie.

WYSTAWA -------> Wystawa „Niezwykłe historie zwykłych ludzi. Archiwa Rodzinne Niepodległej. Edycja 2023”

KATALOG --------> Katalog „Niezwykłe historie zwykłych ludzi. Archiwa Rodzinne Niepodległej. Edycja 2023”

Wystawa została zorganizowana w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej i składa się z 12 kolekcji rodzinnych. Jedenaście zostało przekazanych przez twórców lub ich rodziny i po uprzedniej konserwacji, zostały zdigitalizowane i przechowywane są w formie cyfrowej, a oryginały wróciły do właścicieli. Jedna kolekcja - Jana Majorczyka, znajduje się w zasobie Archiwum. Na wystawie i w publikacji wykorzystano także materiały z zasobu leszczyńskiego archiwum i zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-06-24
Data publikacji:2015-06-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:12072