Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Witamy na naszej stronie

Szanowni Państwo,

Archiwum Państwowe w Lesznie czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00, a w czwartki od 7.00 do 18.00.

Czytelnia Archiwum Państwowego czynna jest codziennie,  w godzinach od 7:30 do 14:30, a w czwartki od 7.30 do 17.30.

Materiały archiwalne lub ich reprodukcje udostępnianie są na podstawie zamówienia (rewersu). Na jednym rewersie dopuszcza się zamówienie pięciu następujących po sobie sygnatur (np. 1-5). Rewers składać można osobiście w dniu wizyty lub w formie elektronicznej poprzez portal www.szukajwarchiwach.gov.pl lub na adres e-mail info@archiwum.leszno.plmgolembka@archiwum.leszno.pl

Rewersy złożone do godziny 8.00 - realizowane są po godzinie 8.00, rewersy złożone do godziny 12.00 - realizowane są po godzinie 12.00. Dotyczy to rewersów złożonych elektronicznie i na miejscu.

Maksymalną liczbę jednostek archiwalnych, jaka może być udostępniona jednej osobie jednorazowo - ze względu na wymogi bezpieczeństwa zasobu: w przypadku ksiąg USC – 10 jednostek, w przypadku pozostałych akt – 5 jednostek. Można zamawiać jednostki w dwóch turach do 8.00 i do 12.00.

 

Przed przybyciem do Archiwum Państwowego w Lesznie prosimy o zapoznanie się z:

Regulamin Czytelni Archiwum Państwowego w Lesznie

 
Zachęcamy do korzystania z zasobu w wersji on-line. Ewidencja zasobu, a także skany wielu dokumentów z zasobu Archiwum Państwowego w Lesznie dostępne są w serwisie: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl, a także na stronie internetowej https://archiwum.leszno.pl/new/p,101,zdigitalizowany-zasob-on-line

 

Najnowsze aktualności

Czytelnia - godziny otwarcia 8 marca

29 lutego 2024
Dnia 8 marca 2024 r., czytelnia będzie czynna do godziny 12.00.
Za utrudnienia przepraszamy.
Czytaj więcej o: Czytelnia - godziny otwarcia 8 marca

3. edycja konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”

28 lutego 2024

Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w 3. edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Zadaniem uczestników, podobnie jak przy poprzednich edycjach, będzie przygotowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny.

Założeniem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest zainteresowanie młodzieży tematyką poszukiwań genealogicznych i archiwalnych oraz kulturą i historią społeczności lokalnej, państwa i narodu, a także uwrażliwienie
jej na wartość wspólnego dziedzictwa i pamięci oraz szacunek dla przeszłości. Projekt
wpływa na zwiększenie świadomości o własnej przynależności społecznej i na poprawę relacji rodzinnych.

Prace konkursowe można nadsyłać do 24 kwietnia 2024 r. za pomocą formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie konkursu (archiwarodzinne.gov.pl).

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się pod adresem: https://archiwarodzinne.gov.pl/konkurs

Czytaj więcej o: 3. edycja konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”

Wesołych Świąt!

21 grudnia 2023
Przejdź do -

Wystawa „W 105. Rocznicę Powstania Wielkopolskiego”

20 grudnia 2023

19 grudnia 2023 r. odbył się wernisaż wystawy „W 105. Rocznicę Powstania Wielkopolskiego”. Wystawa została zorganizowana przy współpracy Archiwum Państwowego w Lesznie, Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego Koło w Lesznie i Krzysztofa Handke. Materiały pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie i zbiorów prywatnych Krzysztofa Handke. Na 16 planszach przedstawiono karykatury oficerów wojsk powstańczych autorstwa Czesława Sonnewenda, obrazy Leona Prauzińskiego i Adama Ulricha oraz miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego. Zaprezentowane też zostały pamiątki, dokumenty i publikacje dotyczące powstania i powstańców.

Wystawa będzie czynna do końca lutego 2024 r.

Czytaj więcej o: Wystawa „W 105. Rocznicę Powstania Wielkopolskiego”
Przejdź do -

Dzień Darczyńcy

7 grudnia 2023

6 grudnia 2023 r. w Dniu Darczyńcy w Archiwum Państwowym w Lesznie odbyło się przekazanie materiałów związanych z działalnością Mariana Koszewskiego. Materiały przekazała córka Jolanta Walczak.

Marian Koszewski był absolwentem gimnazjum i liceum im. św. Stanisława Kostki w Kościanie, współzałożycielem w 1940 r. konspiracyjnej organizacji młodzieżowej „Pakt Czterech”. W 1941 został aresztowany przez gestapo, był więźniem politycznym Fortu VII w Poznaniu i obozów koncentracyjnych Auschwitz i Mauthausen-Gusen, gdzie doczekał wyzwolenia w maju 1945. Współtwórca Związku Więźniów Politycznych wraz z komendantem kościańskim AK rtm. Leonem Ciszakiem i prof. Klemensem Kruszewskim. Był regionalistą, autorem książek i artykułów o Kościanie, przewodników po miejscach pamięci narodowej, historykiem Kościoła katolickiego i dziejów oręża polskiego. Co roku odbywał spotkania z uczniami szkół kościańskich, przekazując im wiedzę o historii. Współtworzył i był długoletnim sekretarzem „Przyjaciela Ludu” w Lesznie. Był współpracownikiem wydawnictw naukowych i popularnonaukowych w Kościanie, Lesznie i Poznaniu, gdzie prezentował lokalne tematy kościańskie.

 

Czytaj więcej o: Dzień Darczyńcy
Przejdź do -

Niezwykłe historie zwykłych ludzi. Archiwa Rodzinne Niepodległej. Edycja 2023”

5 grudnia 2023

Wszystkich, którzy nie mogli zobaczyć naszej wystawy „Niezwykłe historie zwykłych ludzi. Archiwa Rodzinne Niepodległej. Edycja 2023” zapraszamy na prezentację on-line.

Wraz z wystawą prezentujemy katalog wzbogacony o biogramy i materiały, które nie zostały pokazane na wystawie.

WYSTAWA -------> Wystawa „Niezwykłe historie zwykłych ludzi. Archiwa Rodzinne Niepodległej. Edycja 2023”

KATALOG --------> Katalog „Niezwykłe historie zwykłych ludzi. Archiwa Rodzinne Niepodległej. Edycja 2023”

Wystawa została zorganizowana w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej i składa się z 12 kolekcji rodzinnych. Jedenaście zostało przekazanych przez twórców lub ich rodziny i po uprzedniej konserwacji, zostały zdigitalizowane i przechowywane są w formie cyfrowej, a oryginały wróciły do właścicieli. Jedna kolekcja - Jana Majorczyka, znajduje się w zasobie Archiwum. Na wystawie i w publikacji wykorzystano także materiały z zasobu leszczyńskiego archiwum i zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Czytaj więcej o: Niezwykłe historie zwykłych ludzi. Archiwa Rodzinne Niepodległej. Edycja 2023”