Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Witamy na naszej stronie

Szanowni Państwo,

Archiwum Państwowe w Lesznie czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00, a w czwartki od 7.00 do 18.00.

Czytelnia Archiwum Państwowego czynna jest codziennie,  w godzinach od 7:30 do 14:30, a w czwartki od 7.30 do 17.30.

Materiały archiwalne lub ich reprodukcje udostępnianie są na podstawie zamówienia (rewersu). Na jednym rewersie dopuszcza się zamówienie pięciu następujących po sobie sygnatur (np. 1-5). Rewers składać można osobiście w dniu wizyty lub w formie elektronicznej poprzez portal www.szukajwarchiwach.gov.pl lub na adres e-mail info@archiwum.leszno.plmgolembka@archiwum.leszno.pl

Rewersy złożone do godziny 8.00 - realizowane są po godzinie 8.00, rewersy złożone do godziny 12.00 - realizowane są po godzinie 12.00. Dotyczy to rewersów złożonych elektronicznie i na miejscu.

Maksymalną liczbę jednostek archiwalnych, jaka może być udostępniona jednej osobie jednorazowo - ze względu na wymogi bezpieczeństwa zasobu: w przypadku ksiąg USC – 10 jednostek, w przypadku pozostałych akt – 5 jednostek. Można zamawiać jednostki w dwóch turach do 8.00 i do 12.00.

 

Przed przybyciem do Archiwum Państwowego w Lesznie prosimy o zapoznanie się z:

Regulamin Czytelni Archiwum Państwowego w Lesznie

 
Zachęcamy do korzystania z zasobu w wersji on-line. Ewidencja zasobu, a także skany wielu dokumentów z zasobu Archiwum Państwowego w Lesznie dostępne są w serwisie: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl, a także na stronie internetowej https://archiwum.leszno.pl/new/p,101,zdigitalizowany-zasob-on-line

 

Najnowsze aktualności

VII edycja Nagrody im. prof. Stanisława Nawrockiego

15 listopada 2023

Organizatorzy Nagrody im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwistów województwa wielkopolskiego ogłaszają VII edycję nagrody, która zostanie przyznana w trzech kategoriach: nagroda główna, nagroda dla młodych archiwistów, nagroda za całokształt dorobku archiwalnego.

Kandydatów do Nagrody należy zgłaszać pisemnie do dnia 30 listopada 2023 r. 

Więcej informacji:

https://www.poznan.uw.gov.pl/nagroda-dla-archiwistow/vii-edycja-nagrody-dla-archiwistow-2024

 

Czytaj więcej o: VII edycja Nagrody im. prof. Stanisława Nawrockiego

Dni wolne od pracy

26 października 2023
Uprzejmie informujemy, że na podstawie zarządzenia nr 524 Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 października 2023 r. w sprawie wyznaczania dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy, Archiwum Państwowe w Lesznie będzie nieczynne:
 
♦ 2 listopada 2023 r. - z tytułu Narodowego Święta Niepodległości przypadającego w sobotę 11 listopada 2023 r.
 
♦ 2 stycznia 2024 r. - z tytułu Święta Trzech Króli przypadającego w sobotę 6 stycznia 2024 r.
Czytaj więcej o: Dni wolne od pracy
Przejdź do -

Wystawa „Niezwykłe historie zwykłych ludzi. Archiwa Rodzinne Niepodległej. Edycja 2023”

25 października 2023

24 września 2023 r. odbył się wernisaż wystawy „Niezwykłe historie zwykłych ludzi. Archiwa Rodzinne Niepodległej. Edycja 2023”, połączony z promocją katalogu. Jest to już drugie spotkanie z historią zapisaną na fotografiach i dokumentach z rodzinnych archiwów. Wystawa została zorganizowana w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Spotkanie z darczyńcami było pełne wzruszeń, emocji i opowieści rodzinnych. Wystawa składa się z 12 kolekcji rodzinnych. Jedenaście zostało przekazanych przez twórców lub ich rodziny i po uprzedniej konserwacji, zostały zdigitalizowane i przechowywane są w formie cyfrowej, a oryginały wróciły do właścicieli.

Czytaj więcej o: Wystawa „Niezwykłe historie zwykłych ludzi. Archiwa Rodzinne Niepodległej. Edycja 2023”
Przejdź do -

Dzień Archiwisty

2 października 2023

29 września  świętowaliśmy Dzień Archiwisty!

Zaprosiliśmy archiwistów zakładowych, aby wspólnie z nami świętowali ten szczególny dzień.

Była prelekcja kierownika oddziału I, Marcina Kapały, były konsultacje  w sprawach kancelaryjno-archiwalnych, ale przede wszystkim były sympatyczne rozmowy przy kawie i słodkościach.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

Czytaj więcej o: Dzień Archiwisty
Przejdź do -

Promocja Rocznika Leszczyńskiego

26 września 2023

22 września odbyła się promocja najnowszego numeru 22/23 Rocznika Leszczyńskiego.

Wydarzenie miało miejsce w leszczyńskim Ratuszu i zostało poprzedzone prelekcją dr. Emiliana Prałata: „Gloria victis. Powstanie styczniowe w pamięci i obrazach”. Publikacje wręczył zgromadzonym autorom redaktor naczelny Rocznika, prof. UWr dr hab. Miron Urbaniak. W najnowszym numerze są cztery artykuły pracowników naszego Archiwum: dr Elżbiety Olender, dr. Tomasza Kościańskiego, Huberta A. Nowaka, Mateusza Gołembki.

Rocznik Leszczyński wydawany jest wspólnie przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, Muzeum Okręgowe w Lesznie i Archiwum Państwowe w Lesznie.

 

Czytaj więcej o: Promocja Rocznika Leszczyńskiego

Cykl wykładów „Konarski Lectures”

25 września 2023

Już 25 października 2023 r. o godz. 12:00 zapraszamy na drugi z cyklu międzynarodowych wykładów archiwalnych „Konarski Lectures”. Gościem specjalnym tej edycji będzie dr Laura Millar –  niezależna kanadyjska konsultantka i badaczka zajmująca się archiwami oraz zarządzaniem dokumentacją i informacją.

Więcej informacji: https://archiwa.gov.pl/zapraszamy-na-drugi-wyklad-z-cyklu-konarski-lectures/

Czytaj więcej o: Cykl wykładów „Konarski Lectures”