Dzień Archiwisty!
Czytaj więcej o: Dzień Archiwisty!
Wtorek, 15 października 2024 Imieniny: Jadwigi, Leonarda
Szanowni Państwo,
Archiwum Państwowe w Lesznie czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00, a w czwartki od 7.00 do 18.00.
Czytelnia Archiwum Państwowego czynna jest codziennie, w godzinach od 7:30 do 14:30, a w czwartki od 7.30 do 17.30.
Materiały archiwalne lub ich reprodukcje udostępnianie są na podstawie zamówienia (rewersu). Na jednym rewersie dopuszcza się zamówienie pięciu następujących po sobie sygnatur (np. 1-5). Rewers składać można osobiście w dniu wizyty lub w formie elektronicznej poprzez portal www.szukajwarchiwach.gov.pl lub na adres e-mail info@archiwum.leszno.pl, mgolembka@archiwum.leszno.pl
Rewersy złożone do godziny 8.00 - realizowane są po godzinie 8.00, rewersy złożone do godziny 12.00 - realizowane są po godzinie 12.00. Dotyczy to rewersów złożonych elektronicznie i na miejscu.
Maksymalną liczbę jednostek archiwalnych, jaka może być udostępniona jednej osobie jednorazowo - ze względu na wymogi bezpieczeństwa zasobu: w przypadku ksiąg USC – 10 jednostek, w przypadku pozostałych akt – 5 jednostek. Można zamawiać jednostki w dwóch turach do 8.00 i do 12.00.
Przed przybyciem do Archiwum Państwowego w Lesznie prosimy o zapoznanie się z:
Regulamin Czytelni Archiwum Państwowego w Lesznie
Zachęcamy do korzystania z zasobu w wersji on-line. Ewidencja zasobu, a także skany wielu dokumentów z zasobu Archiwum Państwowego w Lesznie dostępne są w serwisie: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl, a także na stronie internetowej https://archiwum.leszno.pl/new/p,101,zdigitalizowany-zasob-on-line
Czytaj więcej o: Dzień Archiwisty!
25 września 2024 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Lesznie odbyła się promocja książki dra Tomasza Kościańskiego "Samorząd sejmikowy województw poznańskiego i kaliskiego w latach 1733-1763".
Publikacja omawia funkcjonowanie samorządu sejmikowego województw poznańskiego i kaliskiego w latach 1733-1763. W części pierwszej omówiona została jego organizacja i praktyczne funkcjonowanie, natomiast w drugiej mowa jest o dziejach politycznych sejmiku. Całość zamykają aneksy zawierające wykazy funkcjonariuszy sejmikowych oraz edycje kilkunastu dokumentów.
Publikacja współfinansowana przez Wydział Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Książka jest dostępna w formacie PDF na stronie: https://tiny.pl/my7699h0
Czytaj więcej o: Promocja książki dra Tomasza Kościańskiego "Samorząd sejmikowy województw poznańskiego i kaliskiego w latach 1733-1763"
Już w środę 7 sierpnia, na leszczyńskim Rynku odbędzie się wernisaż wystawy ŻNIWA I INNE PRACE POLOWE
Lato to nie dla wszystkich czas wypoczynku. To właśnie w miesiącach letnich na wsiach wykonuje się najcięższe prace polowe. Chociaż na wystawie pokazano różne formy prac służących uprawie ziemi, jak na przykład orkę i siew, to najwięcej uwagi poświęcono tytułowym żniwom. Wielkopolska posiada długie tradycje rolnicze. W porównaniu do innych regionów, kultura uprawy ziemi była tutaj zawsze wysoka. W dziejach wsi najważniejszym wydarzeniem było uwłaszczenie, w naszym regionie nazywane regulacją, które całkowicie zmieniło realia życia rolnika.
Większość zgromadzonego materiału dotyczy XX w., a szczególnie jego drugiej połowy. Nie brakuje jednak ujęć starszych, np. XIX-wiecznych reklam prasowych.
Czytaj więcej o: Zapraszamy na wernisaż wystawy "Żniwa i inne prace polowe"
Wojewódzki Dom Kultury w Lesznie powstał 1 września 1975 roku, kiedy to przekształcono dotychczasowy Powiatowy Dom Kultury w Lesznie właśnie w WDK. Pierwszym dyrektorem został Ryszard Gloger. 21 września 1999 roku Wojewódzki Dom Kultury w Lesznie przekształcono w Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie. Przez prawie 25 lat WDK był jedną z najważniejszych i najbardziej prężnie działających instytucji kulturalnych w Lesznie i regionie.
Wystawa będzie czynna do końca wakacji. Zapraszamy w godzinach pracy Archiwum.
Czytaj więcej o: Wystawa "WDK - kulturalne serce regionu leszczyńskiego"
PAD CMS jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe z wyłączeniem opublikowanych treści.