Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Witamy na naszej stronie

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że uwzględniając potrzeby naszych użytkowników oraz poprawę sytuacji epidemicznej, z dniem 1 kwietnia br. wprowadzamy pełną działalność w zakresie udostępniania materiałów archiwalnych w czytelni Archiwum.

Czytelnia Archiwum Państwowego czynna będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 14:30.

Istnieje możliwość skorzystania z czytelni w czwartek do godziny 17.30 po wcześniejszym zgłoszeniu wizyty w czytelni (zgłoszenie powinno nastąpić najpóźniej do środy, do godz. 14.30) i złożeniu rewersów (do godziny 12.00 w czwartek).

Materiały archiwalne lub ich reprodukcje udostępnianie są na podstawie zamówienia (rewersu). Na jednym rewersie dopuszcza się zamówienie pięciu następujących po sobie sygnatur (np. 1-5). Rewers składać można osobiście w dniu wizyty lub w formie elektronicznej poprzez portal www.szukajwarchiwach.gov.pl lub na adres e-mail info@archiwum.leszno.pl, astachowska@archiwum.leszno.pl..

Rewersy złożone do godziny 8.00 - realizowane są po godzinie 8.00, rewersy złożone do godziny 12.00 - realizowane są po godzinie 12.00. Dotyczy to rewersów złożonych elektronicznie i na miejscu.

Maksymalną liczbę jednostek archiwalnych, jaka może być udostępniona jednej osobie jednorazowo - ze względu na wymogi bezpieczeństwa zasobu: w przypadku ksiąg USC – 10 jednostek, w przypadku pozostałych akt – 5 jednostek. Można zamawiać jednostki w dwóch turach do 8.00 i do 12.00.

Cały czas można elektronicznie rezerwować miejsce w czytelni:

Rezerwacja elektroniczna miejsc w pracowniach naukowych   

Przed przybyciem do Archiwum Państwowego w Lesznie prosimy o zapoznanie się z:

Regulamin Czytelni Archiwum Państwowego w Lesznie

 
Zachęcamy do korzystania z zasobu w wersji on-line. Ewidencja zasobu, a także skany wielu dokumentów z zasobu Archiwum Państwowego w Lesznie dostępne są w serwisie: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl, a także na stronie internetowej https://archiwum.leszno.pl/new/p,101,zdigitalizowany-zasob-on-line

 

Najnowsze aktualności

Przejdź do -

Fotorelacja z otwarcia wystawy "80.rocznica powstania Armii Krajowej"

30 września 2022

Serdecznie zapraszamy do galerii z otwarcia naszej najnowszej wystawy "80.rocznica powstania Armii Krajowej".

Wystawa dostępna będzie do końca listopada.

Czytaj więcej o: Fotorelacja z otwarcia wystawy "80.rocznica powstania Armii Krajowej"

KONKURS!

20 września 2022

30 września 2022 roku obchodzony jest Dzień Archiwisty Rodzinnego. Nasze Archiwum organizuje z tej okazji zabawę dla badaczy rodzinnych korzeni.

Zachęcamy do nadsyłania najstarszych zdjęć przodków, znajdujących się w Waszych rodzinnych archiwach. Zdjęcia ślubne, dowodowe, z imprez, zdjęcia wykonane w innych okolicznościach – wszystko to jest warte uwagi, niezależnie od daty wykonania fotografii.

Na Wasze zdjęcia czekamy do dnia 29 września do godziny 14:00. Fotografie, wraz z krótkim opisem, prosimy przesyłać na adres mailowy: abodylska@archiwum.leszno.pl. Nadesłane zdjęcia zostaną opublikowane na profilu facebook’owym Archiwum Państwowego w Lesznie w dniu Waszego święta – Dniu Archiwisty Rodzinnego. Dla 10 najszybszych uczestników zabawy czekają publikacje książkowe i inne gadżety!

Czytaj więcej o: KONKURS!
Przejdź do -

WYSTAWA "80.rocznica powstania Armii Krajowej"

20 września 2022

W 2022 r. przypada 80. rocznica powstania Armii Krajowej, z tej okazji Archiwum Państwowe w Lesznie i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Leszno przygotowały okolicznościową wystawę.

Na początek kilka informacji z historii

27 września 1939 r. w walczącej Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz otrzymał pełnomocnictwo naczelnego wodza marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza do objęcia dowodzenia w wojnie na obszarze całego państwa. Utworzona przez niego organizacja wojskowo-cywilna nosiła nazwę Służba Zwycięstwu Polski (SPZ).

13 listopada 1939 r. władze na uchodźctwie w Paryżu powołały konspiracyjną organizację wojskową Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), na czele której stanął gen. Kazimierz Sosnkowski. Działające w kraju struktury SPZ weszły do ZWZ, w którym płk. Stefan Rowecki objął dowództwo okupacji niemieckiej, a gen. Tokarzewski-Karaszewicz – okupacji sowieckiej. W czerwcu 1940 r. gen. Stefan Rowecki mianowany został przez naczelnego wodza komendantem głównym ZWZ.

14 lutego 1942 r. ZWZ – rozkazem naczelnego wodza – przekształcony został w Armię Krajową. Jej dowódcą został gen. Stefan Rowecki.

Czytaj więcej o: WYSTAWA "80.rocznica powstania Armii Krajowej"
Przejdź do -

Wystawa: „Propaganda sukcesu. Centralne Dożynki w Lesznie 1977

12 września 2022

Wystawa „Propaganda sukcesu. Centralne Dożynki w Lesznie 1977”, przygotowana została z okazji 45 rocznicy ogólnopolskich obchodów Święta Plonów. Jej organizatorzy: Archiwum Państwowe w Lesznie i Muzeum Okręgowe w Lesznie, pragną przypomnieć jedno z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii Leszna. Przywołać atmosferę związaną z dożynkami i wskazać na propagandowy wymiar działań podejmowanych przez ówczesne władze centralne i wojewódzkie.

Wystawę prezentujemy w dwóch odsłonach. Przed budynkiem Muzeum przy ul. G. Narutowicza 31 w Lesznie (dawna synagoga) ustawiona została wystawa plenerowa. Składa się z 16 plansz ukazujących różne wydarzenia związane z przygotowaniem województwa leszczyńskiego do ludowego święta. Wśród poruszanych tematów znalazły się: czyny społeczne, dożynkowe inwestycje, wizyty przedstawicieli najwyższych władz partyjnych i państwowych oraz imprezy towarzyszące Centralnym Dożynkom.

Czytaj więcej o: Wystawa: „Propaganda sukcesu. Centralne Dożynki w Lesznie 1977
Przejdź do -

WYSTAWA PLENEROWA "Mamo, ja nie chcę wojny!"

27 lipca 2022
Wystawa plenerowa na leszczyńskim Rynku:
 
Mamo, ja nie chcę wojny!
1939-45 POLSKA  / 2022 UKRAINA 
POLSKO-UKRAIŃSKI PROJEKT ARCHIWALNY
 
Zapraszamy na otwarcie 1 sierpnia 2022 r. o godz. 12.00
 
„Dziecko nie jest żołnierzem, nie broni ojczyzny, choć z nią cierpi” (Janusz Korczak)
 
Przytoczona tu sentencja Janusza Korczaka, wielkiego pedagoga - przyjaciela dzieci stanowi motto naszego projektu, gdyż podobnie jak Stary Doktor, chcemy podkreślić, że dziecko nigdy nie jest żołnierzem, nawet jeśli walczy z bronią w ręku, i że zawsze cierpi, bo zawsze jest ofiarą wojny. Wraz z Państwem chcemy spojrzeć na wojnę oczami dzieci, i wsłuchać się w ich emocje, uznając wykonane przez nie prace, za niezwykle przejmujące świadectwa wojny.
Na wystawie zaprezentujemy historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-1945, przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, w zespole Ministerstwa Oświaty z lat 1945–1966 oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną toczącą się obecnie w Ukrainie, gromadzone na portalu Mom I see war.
Czytaj więcej o: WYSTAWA PLENEROWA "Mamo, ja nie chcę wojny!"

Czytelnia w okresie wakacyjnym

4 lipca 2022

Uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym nie będzie dyżurów popołudniowych w czytelni.

W lipcu i sierpniu czytelnia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-14.30

Czytaj więcej o: Czytelnia w okresie wakacyjnym