Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Witamy na naszej stronie

Szanowni Państwo,

Archiwum Państwowe w Lesznie czynne jest od poniedziału do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00

Czytelnia Archiwum Państwowego czynna jest codziennie,  w godzinach od 7:30 do 14:30.

Istnieje możliwość skorzystania z czytelni w czwartek do godziny 17.30 po wcześniejszym zgłoszeniu wizyty w czytelni (zgłoszenie powinno nastąpić najpóźniej do środy, do godz. 14.30) i złożeniu rewersów (do godziny 12.00 w czwartek).

Materiały archiwalne lub ich reprodukcje udostępnianie są na podstawie zamówienia (rewersu). Na jednym rewersie dopuszcza się zamówienie pięciu następujących po sobie sygnatur (np. 1-5). Rewers składać można osobiście w dniu wizyty lub w formie elektronicznej poprzez portal www.szukajwarchiwach.gov.pl lub na adres e-mail info@archiwum.leszno.plmgolembka@archiwum.leszno.pl

Rewersy złożone do godziny 8.00 - realizowane są po godzinie 8.00, rewersy złożone do godziny 12.00 - realizowane są po godzinie 12.00. Dotyczy to rewersów złożonych elektronicznie i na miejscu.

Maksymalną liczbę jednostek archiwalnych, jaka może być udostępniona jednej osobie jednorazowo - ze względu na wymogi bezpieczeństwa zasobu: w przypadku ksiąg USC – 10 jednostek, w przypadku pozostałych akt – 5 jednostek. Można zamawiać jednostki w dwóch turach do 8.00 i do 12.00.

Cały czas można elektronicznie rezerwować miejsce w czytelni:

Rezerwacja elektroniczna miejsc w pracowniach naukowych   

Przed przybyciem do Archiwum Państwowego w Lesznie prosimy o zapoznanie się z:

Regulamin Czytelni Archiwum Państwowego w Lesznie

 
Zachęcamy do korzystania z zasobu w wersji on-line. Ewidencja zasobu, a także skany wielu dokumentów z zasobu Archiwum Państwowego w Lesznie dostępne są w serwisie: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl, a także na stronie internetowej https://archiwum.leszno.pl/new/p,101,zdigitalizowany-zasob-on-line

 

Najnowsze aktualności

Przejdź do -

Promocja Rocznika Leszczyńskiego

26 września 2023

22 września odbyła się promocja najnowszego numeru 22/23 Rocznika Leszczyńskiego.

Wydarzenie miało miejsce w leszczyńskim Ratuszu i zostało poprzedzone prelekcją dr. Emiliana Prałata: „Gloria victis. Powstanie styczniowe w pamięci i obrazach”. Publikacje wręczył zgromadzonym autorom redaktor naczelny Rocznika, prof. UWr dr hab. Miron Urbaniak. W najnowszym numerze są cztery artykuły pracowników naszego Archiwum: dr Elżbiety Olender, dr. Tomasza Kościańskiego, Huberta A. Nowaka, Mateusza Gołembki.

Rocznik Leszczyński wydawany jest wspólnie przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, Muzeum Okręgowe w Lesznie i Archiwum Państwowe w Lesznie.

 

Czytaj więcej o: Promocja Rocznika Leszczyńskiego

Cykl wykładów „Konarski Lectures”

25 września 2023

Już 25 października 2023 r. o godz. 12:00 zapraszamy na drugi z cyklu międzynarodowych wykładów archiwalnych „Konarski Lectures”. Gościem specjalnym tej edycji będzie dr Laura Millar –  niezależna kanadyjska konsultantka i badaczka zajmująca się archiwami oraz zarządzaniem dokumentacją i informacją.

Więcej informacji: https://archiwa.gov.pl/zapraszamy-na-drugi-wyklad-z-cyklu-konarski-lectures/

Czytaj więcej o: Cykl wykładów „Konarski Lectures”
Przejdź do -

Promocja publikacji "Ród historii – historia rodu. Archiwum rodu Żółtowskich. Życie rodzinne”

4 września 2023

2 września na dziedzińcu pałacu w Jarogniewicach dawnej siedzibie Żółtowskich, a dziś Domu Opieki Społecznej odbyła się promocja publikacji wydanej przez Archiwum Państwowe w Lesznie „Ród historii - historia rodu. Archiwum rodu Żółtowskich. Życie rodzinne". Na promocji zjawili się licznie przedstawiciele rodu Żółtowskich z nestorką rodu Anną Ulatowską oraz władze powiatu kościańskiego.

Oddana właśnie druga część publikacji „Ród historii - historia rodu. Archiwum rodu Żółtowskich. Życie rodzinne" poświęcona jest jak wskazuje tytuł życiu rodzinnemu. Jest to swoiste dopełnienie pierwszej części. Książka przedstawia konkretnych mieszkańców ich wspomnienia wzbogacone wieloma fotografiami z rodzinnych albumów. Niezwykle cenne są wspomnienia Marii Glińskiej, które ilustrują życie rodzinne, a które nie były dotąd publikowane i występują tylko w formie maszynopisu. Ich przedstawienie szerokiemu gronu odbiorców było szczególnym wydarzeniem.

Publikacja została wydana w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej prowadzonego przez Archiwa Państwowe od ponad czterech lat.

Publikacja dostępna jest pod linkiem ----->  https://archiwum.leszno.pl/new/p,93,publikacje

Czytaj więcej o: Promocja publikacji "Ród historii – historia rodu. Archiwum rodu Żółtowskich. Życie rodzinne”
Przejdź do -

Publikacja „Archiwum rodu Żółtowskich. Życie rodzinne”

24 sierpnia 2023

2 września o godzinie 15:00 w pałacu w Jarogniewicach rozpocznie się uroczysta prezentacja najnowszej książki dra Emiliana Prałata z autorskiej serii „Ród historii – historia rodu”. Publikacja pn. „Archiwum rodu Żółtowskich. Życie rodzinne” – to drugi tom dedykowany tej rodzinie. Wydawcą pozycji jest Archiwum Państwowe w Lesznie, a ukazuje się ona w ramach programu "Archiwa rodzinne niepodległej".

Tom – będący trzecim z serii – prezentuje unikatowe zbiory archiwalne fotografie, a co ważne – również wspomnienia dawnych mieszkańców majątków w Jarogniewicach, Głuchowie czy Czaczu, a w szerszej perspektywie przybliża dzieje jednej ze znaczniejszych, lecz zapomnianych wielkopolskich rodzin. Wśród publikowanych fotografii odnajdziemy m.in. te związane z odwiedzinami młodego Sienkiewicza, Edwarda Raczyńskiego czy Leopolda Staffa. Bardzo duża wartość mają osobiste wspomnienia dawnych mieszkańców Głuchowa i Jarogniewic, w których relacjonują nie tylko czasy, których sami byli uczestnikami, ale także sięgają do czasów odleglejszych, malując przed czytelnikiem wspaniałą perspektywę minionych wieków. Pierwszy z rozdziałów przedstawia życie rodzinne aż do II wojny światowej i wydarzeń po jej zakończeniu. Ich autorką jest Maria z Żółtowskich Glińska (zmarła w tym roku). Jej relacja, związana m.in. ze śmiercią ojca Marcelego w Katyniu, jest wyjątkowym świadectwem. Drugi rozdział obejmuje siedem obszernych biogramów, począwszy od Henryka Żółtowskiego (1870–1937) na Ludwiku Puszecie skończywszy (1877-1942). Niezwykle interesujący jest ostatni podrozdział poświęcony podróżom Żółtowskich.

Czytaj więcej o: Publikacja „Archiwum rodu Żółtowskich. Życie rodzinne”
Przejdź do -

"Rocznik Leszczyński" na liście punktowanych czasopism!

20 lipca 2023
Na liście czasopism punktowanych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych Ministra Edukacji i Nauki znalazł się "Rocznik Leszczyński". Otrzymał on aż 40 punktów!!
Rocznik Leszczyński wydawany jest wspólnie przez Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie Muzeum Okręgowe w Lesznie i Archiwum Państwowe w Lesznie.
Najnowszy numer Rocznika już we wrześniu!
A ze starszymi wydaniami można się zapoznać tutaj---->  https://archiwum.leszno.pl/new/p,95,rocznik-leszczynski

 

Czytaj więcej o: "Rocznik Leszczyński" na liście punktowanych czasopism!

Nowe skany na SwA

13 lipca 2023
Interesujesz się kartografią? Jesteś ciekawy jak wyglądało kiedyś Leszno (i nie tylko) i jakie zmiany zachodziły w mieście na przestrzeni lat?
Zapraszamy na Szukaj w Archiwach, gdzie znajdziecie nowe skany z naszego zasobu! ----> https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/.../archiwum...
Zdigitalizowany został zespól 34/248/0 Zbiór planów miast Archiwum Państwowego w Lesznie. Zachęcając do zapoznania się z materiałami, zapraszamy do przejrzenia najciekawszych planów miasta Leszna --->  https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/.../-/kolekcje/97386576
 
Czytaj więcej o: Nowe skany na SwA