"Leszno w dwudziestoleciu międzywojennym – w 100. rocznicę powrotu Leszna do Macierzy"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

10 grudnia 2020

17 stycznia 2020 r. minęła setna rocznica powrotu Leszna do Macierzy, które nastąpiło w wyniku postanowień traktu wersalskiego. To wydarzenie miało kolosalne znaczenie dla historii naszego miasta. Leszno powróciło wtedy do Polski, co wywołało olbrzymie zmiany  w strukturze narodowościowej mieszkańców. Miasto, które przez wiele stuleci zamieszkiwali: Czesi, Polacy, Niemcy i Żydzi, w okresie dwudziestolecia międzywojennego zostało zdominowane przez ludność polską.

Obchody 100. rocznicy zostały zapoczątkowane w Lesznie  w styczniu 2020 r. W cykl wydarzeń organizowanych z tej okazji włączyło się również Archiwum Państwowe w Lesznie. W przededniu obchodów – 14 stycznia 2020 r.  – w siedzibie Archiwum otwarta została wystawa „Leszno  w latach 1920-1939 w zbiorach fotografii i widokówek”. Z kolei 17 stycznia 2020 r. wydaliśmy gazetę okolicznościową „Kurier Leszczyński”, która została bezpłatnie rozprowadzona wśród leszczynian. W maju zaprosiliśmy mieszkańców na wirtualny spacer, na którym pokazaliśmy, jak zmieniło się miasto w ciągu 100 lat. Archiwum włączyło się też w zorganizowanie Cyfrowej Biblioteki Niepodległości – Leszno 1920-2020. Ukoronowaniem inicjatyw związanych z obchodami 100-lecia jest wydanie niniejszej publikacji, zrealizowanej ze środków własnych, przy wsparciu finansowym prezydenta Leszna Łukasza Borowiaka.

Ta wydana przez Archiwum publikacja ma charakter naukowy. Archiwum zaprosiło do współpracy leszczynianina i znawcę XIX-wiecznego Leszna – prof. Mirona Urbaniaka, który zgodził się zostać redaktorem naukowym publikacji oraz autorem jednego z artykułów. O napisanie artykułu poproszony został również nestor leszczyńskich historyków – prof. Stanisław Sierpowski, ceniony znawca nie tylko historii naszego miasta. Pozostałe artykuły napisali pracownicy Archiwum – dr Elżbieta Olender, mgr Barbara Ratajewska i dr Tomasz Kościański.

W niniejszej pracy wykorzystano głównie materiały archiwalne pochodzące z zasobu Archiwum Państwowego w Lesznie, ale znalazły się w niej także zdjęcia ze zbiorów osób prywatnych – Janusza Skrzypczaka i Ewy Metelskiej. Korzystaliśmy też z interesujących a mało znanych zdjęć z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Z kolei w ramach współpracy z Biblioteką Martina Opitza w Herne (Martin-Opitz-Bibliothek) udało się pozyskać skany z albumu z pocztówkami i zdjęciami dawnego Leszna (Ansichtskarten von Lissa in Posen).

Leszno w dwudziestoleciu międzywojennym – w 100. rocznicę powrotu Leszna do Macierzy to publikacja mająca  na celu przedstawienie wybranych aspektów funkcjonowania miasta i leszczyńskiego społeczeństwa pomiędzy dwiema wojnami światowymi. Dopełnieniem zamieszczonych w niej tekstów jest wybór materiałów źródłowych do poszczególnych artykułów.

Zapraszamy do lektury!

Publikacja dostępna w formacie pdf  ------>  Leszno w dwudziestoleciu międzywojennym – w 100. rocznicę powrotu Leszna do Macierzy

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-12-10
Data publikacji:2020-12-10
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Alicja Bodylska
Liczba odwiedzin:2671